İletişim | Contact

Ülkeler

Estonya Hakkında

Estonya'da bir değişim programına katılmak hayatınız fırsatı... Yeni yaşam tarzlarını, yeni bir dili ve her şeyden önemlisi Estonya kültürünü öğreneceksiniz. Değişim programlarının yanısıra müzik ve sanat konusunda özel programların da düzenlendiği Estonya, sizi bekliyor!

Kısa Kısa Estonya

Yüzölçümü: 45,226 km2
Nüfus: 1,315,819 (2014)
Başkent: Talin
Dil: Estonca (resmi dil), Rusça, Ukraynaca, İngilizce, Fince
Din: Evanjelik Luteran, Rus Ortodoks, Estonya Ortodoks, Diğer
Para birimi: Euro (Eur)
Zaman Dilimi: TR ile aynı
Internet TLD: .ee
Telefon kodu: 372

Estonya Kriterleri

Yaş aralığı: 15 Ağustos 1999 ve 16 Ağustos 2002

Programlar: 1 Yıllık Akademik Program, Müzik Programı, Sanat Programı, Sinema programı, Tiyatro programı, Doğa programı

Program Tarihleri: 16 Ağustos 2017 - 25 Haziran 2018

Program ücretleri:

Akademik program: 7450 Euro

Sanat/Doğa/sinema/tiyatro programı: 8450 Euro

Müzik: 8850 Euro

Burs olanakları: Yok

Özel Kriterler: İngilizce testi (SLEP)

YFU ESTONYA

YFU Estonya'nın hikayesi, 1992'de iki Eston öğrencinin dünyayı keşfetme amacıyla Danimarka'ya gitmesiyle başlamıştır. 1993'te YFU Estonya'nın kurulmasıyla Estonya ile diğer ülkeler arasında öğrenci değişim programları başlatılmıştır. Estonya'ya ilk kez 1995'te değişim öğrencisi gelmiş ve o zamandan bu zamana gelen öğrenci sayısı giderek artmıştır.

Estonya'da bir değişim programına katılmak hayatınız fırsatı... Yeni yaşam tarzlarını, yeni bir dili ve her şeyden önemlisi Estonya kültürünü öğreneceksiniz. Değişim programlarının yanısıra müzik ve sanat konusunda özel programların da düzenlendiği Estonya, sizi bekliyor!


Program ücreti: 

Akademik program: 7450 Euro

Sanat/Doğa/sinema/tiyatro programı: 8450 Euro

Müzik: 8850 Euro

Program Tarihleri: 16 Ağustos 2017-25 Haziran 2018

Öğrenciler,26 Haziran 2018 - 30 Haziran 2018 tarihleri arasında Berlin, Almanya'da düzenlenen YES seminerine katılacak, dolayısıyla Estonya'dan 30 Haziran 2018 tarihinde ayrılacak, ancak Türkiye'ye YES sonrasında, 01Temmuz 2018'te, Avrupa'da değişime katılan diğer Türk öğrenciler ve grup lideri ile birlikte döneceklerdir.

Oryantasyon Programı

 • Varışın hemen ardından 4 günlük varış sonrası oryantasyonu (16-20 Ağustos 2017)
 • Evsahibi aile ile takip oryantasyonu Ekim ayı içerisinde 1 gün
 • Dönem ortası oryantasyonu Şubat ayı içerisinde 2 gün
 • Dönüş öncesi oryantasyonu Haziran ayı içerisinde 2 gün

Öğrenci Destek Sistemi: Her öğrencinin iki tane kişisel danışmanı bulunmaktadır. Danışmanlar daha önce YFU ile değişime gitmiş öğrencilerden, YFU'da evsahibi aile olmuş ebeveynlerden ya da eğitimli YFU gönüllülerinden oluşur. Danışmanlar her ay en azından bir kez öğrenci/evsahibi aile ile iletişime geçerler.

Akademik Program

Program diğer YFU kuruluşlarınca da düzenlenen akademik lise programıdır. Program kapsamında, öğrenciler Estonya liselerine devam ederler. Öğrenciler genellikle evsahibi ailelerin çocukları ile aynı okula ya da evsahibi aileye yakın bir okula yerleştirilirler. Okulda verilen genel dersler şunlardır: Estonya dili ve edebiyatı, yabancı dil (İngilizce, Rusça, Almanca), matematik, coğrafya, biyoloji, kimya, fizik, tarih, müzik, sanat, beden eğitimi, vs.. Estonya'da eğitim 12 yıldan oluşmaktadır. Değişim öğrencileri genellikle 10. ya da 11. sınıfa yerleştirilmektedir.

Müzik Programı

Müzik programına katılan öğrenciler, Talin, Tartu veya başka bir yerde müzik eğitiminde uzmanlaşmış bir liseye devam ederler. Örneğin, Talin Müzik Lisesi'nde müzik eğitimi, müzik kuramı, değişik enstrümanlar (piyano, keman, saksafon, klarnet, gitar, vs...), solfej, performans ya da koro ve orkestra gibi konulardan oluşmaktadır. Ek olarak, müzik lisesine devam eden öğrencilerin, genel lise derslerini (matematik, tarih, Estonya dili ve edebiyatı, İngilizce veya Rusça, biyoloji, coğrafya, fizik, vs...) almaları da zorunludur. Bir değişim öğrencisi olarak müzik programına katılmayı seçmek, heyecanlı bir sürecin başlangıcıdır, değişim yılınız boyunca becerilerinizi geliştirmek ve Estonya'da verilen müzik eğitimi deneyimlemek açısından son derece güzel bir fırsattır. Bunun yanında kendi kültürünüzü diğerleriyle paylaşmak açısından da bulunmaz bir şanstır. Bazen okullar öğrencileri için ilkbaharda ya da sonbaharda müzik kampları düzenlemektedirler. Böyle bir durumda, kampın genellikle ek bir katılım ücreti vardır. Estonya eğitim sisteminde, öğrencilerin öğrenim görmek istedikleri müzik ya da başka bir dalın yanında diğer konulara da değinmek son derece önemlidir. Bu nedenle, Estonya'ya gelmek isteyen öğrencilerin çok çalışmaları ve okulu ciddiye almaları gerektiğini bilmeleri gerekmektedir. Eğitim seviyesi oldukça yüksektir, ancak, bir öğrenci katkıda bulunmak istediğinde, öğretmenler, bu öğrenciye yardım etmek ve öğrencilerin becerilerini geliştirebilmek için ellerinden geleni memnuniyetle yapacaklardır. Müzik programında okul, öğrencilerin bireysel ders saatleri çerçevesinde her gün farklı bir saatte başlayabilmektedir. Bir okul haftası boyunca genellikle 37 saat ders görülmektedir.

Müzik Programına Başvuru Kriterleri:

Müzik programına başvuruda bulunabilmek için, öğrencinin önceki çalışmalarına ilişkin örnekleri göstermesi gerekmektedir. Bu programa başvurmak isteyen öğrencilerden müzik becerilerini ve seviyelerini gösteren bir CD'nin yanısıra, bugüne değin müzik konusunda yaptıkları çalışmaları ve aldıkları müzik eğitimini anlatan bir motivasyon mektubu alınmaktadır. Müziği seviyorsanız ve değişim yılınız süresince müzik konusundaki becerilerinizi geliştirmek istiyorsanız, Estonya'daki müzik programına katılmak sizin için mükemmel bir fırsat olacaktır.

Sanat Programı:

Sanat programı özellikle güzel sanatlara ilgi duyan öğrencilere yöneliktir. Başka bir ülkede değişim öğrencisi olarak bir yıl geçirmek hali hazırda zorlayıcı bir süreçtir, bu programa ilgi duyan gençler içinse, bu yılı bir güzel sanatlar programıyla birleştirmek daha da zorlayıcı olabilir. Ancak aynı zamanda bulunmaz bir fırsattır. Estonya'da pek çok lise, normal lise müfredatının yanısıra sanat eğitimi de vermektedir. Sanat programına katılmak isteyen öğrenciler genellikle Talin Sanat Okulu'na ya da Talin veya başka bir şehirdeki başka bir sanat okuluna devam ederler. Örneğin, Talin Sanat Okulu, sanat konusunda uzmanlaşmış olan oldukça kapsamlı bir okuldur. Öğrenciler genel lise derslerinin yanısıra, yoğunlaşmak istedikleri konuda sanat dersleri almaktadırlar. Bu kapsamda, sanat tarihi, çizim/resim, grafik sanatları, seramik, kaligrafi, cam sanatı, deri sanatı, ciltleme, demirişi, çini süsleme, tekstil tasarım, grafik tasarım, ahşap yenileme ve mekanik çizim gibi dersler arasında seçim yapılabilmektedir. Bazen, okullar öğrencileri için ilkbaharda ya da sonbaharda sanat kampları düzenlemektedirler. Böyle bir durumda, kampın genellikle ek bir katılım ücreti vardır. Estonya eğitim sisteminde, öğrencilerin öğrenim görmek istedikleri müzik ya da başka bir dalın yanında diğer konulara da değinmek son derece önemlidir. Bu nedenle, Estonya'ya gelmek isteyen öğrencilerin çok çalışmaları ve okulu ciddiye almaları gerektiğini bilmeleri gerekmektedir. Eğitim seviyesi (sanat eğitimi de dahil olmak üzere) oldukça yüksektir, ancak bir öğrenci çalışmak istediğinde, öğretmenler, bu öğrenciye yardım etmek ve öğrencilerin becerilerini geliştirebilmek için ellerinden geleni memnuniyetle yapacaklardır. Örneğin, 11. sınıfta alınan dersler arasında müzik, biyoloji, kimya, fizik, matematik, tarih, Estonya dili ve edebiyatı, İngilizce ve Rusça veya Almanca, ve beden eğitimi bulunmaktadır.

Sanat Programına Başvuru Kriterleri:

Sanat programına başvurmak isteyen öğrencilerden, daha önce yaptığı çalışmalardan örnekler istenecektir. Öğrencinin yaptığı çalışmaları gösteren en az altı tane fotoğrafı başvuru sırasında sunması gerekmektedir. Sanata düşkünseniz, ve yurtdışında geçireceğiniz bir yıl içinde bu alandaki becerilerinizi geliştirmek istiyorsanız, Estonya'daki sanat programı tam size göre! Estonya'daki sanat okulları üzerine fikir edinmek için: http://www.kopli.tln.edu.ee/

Doğa Programı

Diğer programlar gibi 1 akademik ders yılı boyunca (11 ay) süren bu özel program, doğa ve çevreye ilgi duyan gençlere yöneliktir. Doğa programı kapsamında değişim yılı boyunca sadece çevre gezileri düzenlenmez, aksine doğa ve çevreye hakkında oluşturulmuş bütüncül bir konseptin klasik değişim yılı programı ile kombine edilmesi ile oluşturulan bir program uygulanmaktadır.  Programın amacı, öğrencilere Estonya doğasını öğrenme ve deneyimleme şansı vermektir. Yabancı bir dilde biyoloji ve coğrafya derslerini almak oldukça zor olduğundan, program, değişim yılı boyunca daha çok çevre gezilerine odaklanmaktadır. Programa katılan değişim öğrencileri, normal bir değişim programında olduğu gibi, evsahibi bir ailenin yanında kalmakta, okula devam etmekte ve tüm bunların yanında aşağıda verilen programı takip etmektedirler.

Programın akışı:

 • Ağustos: Vasalemma'da varış sonrası oryantasyon programı
 • Eylül: Kano yapma (Ahja nehri /Võhandu nehri)
 • Ekim: Piirissaar Adası ve Alutaguse bakir ormanları
 • Kasım: Kohtla-Nõmme Kaya Petrolü Maden Parkı, Lahemaa Ulusal Parkı ve Kuzey Kıyısı
 • Aralık: Estonya aileleri ve okullardaki Noel kutlamaları nedeniyle etkinlik yapılmamaktadır.
 • Ocak: Kõrvemaa'da Kayak
 • Şubat: Yıl ortası oryantasyon programı, Buz üzerinden Vormsi adasına gezi ve Noarootsi yarımadası
 • Mart: Alam- Pedja Doğa Koruma alanı ve Põlula balık çiftliği-somon işaretleme
 • Nisan: Matsalu Ulusal Parkı-göçmen kuşların gelişi, kuş gözlem ve işaretleme
 • Mayıs: Güney Estonya ve Kuzey Letonya'ya karayolu gezisi
 • Haziran: Geri dönüş oryantasyon programı

Sinema Programı

Bu program sinema dünyasına ilgi duyan öğrencilere yöneliktir. Bu programda öğrenciler normal bir liseye devam edeceklerdir ancak haftanın belirli günlerinde teori ve pratik olarak film teknikleri üzerine yoğunlaşacaklardır. Bu program gereği bilgisayarlı tasarım, fotoğrafçılık, film yapımı tarihçesi ve film yapımında kullanılan pratik teknikler üzeine derler alacaklardır. Öğrenciler, yerleştirildikleri bölgelerde yapılan bu konudaki çeşitli etkinliklere katılabileceklerdir. (film kulüplerine katılmak, film festivallerine gönüllü olmak vb.). Program hem başka bir kültürü deneyimleme fırsatı sunar hem de profesyonel anlamda sinema üzerine yoğunlaşmak isteyen öğrenciler için güzel bir fırsattır.

Sinema Programına Başvuru Kriterleri:

Öğrencilerin daha önce üzerinde çalıştıkları ya da oyuncu olarak yer aldıkları bir yapımı sunmaları gerekmektedir. Önceden film yapımı veya sinema alanında deneyimleri olmayan adayların Sinema programına neden katılmak istediklerine dair ikinci bir motivasyon mektubuna ihtiyaç duyulmaktadır.

Yaş kriterleri: Öğrencilerin 15 Ağustos 1999 ve 16 Ağustos 2002 tarihleri arasında doğmuş olmaları gerekmektedir. Bu duruma uymayan öğrencilerin YFU Estonya onayını almaları gerekir.

Dil kriterleri: Öğrencilerin iyi derecede İngilizce bilmeleri gerekmektedir. Estonca öğrenmeden önce tüm oryantasyonlar İngilizce yapılacaktır. Aynı zamanda öğrencilerden Estonca'yı öğrenmeye istekli olmaları beklenmektedir.

Akademik kriterler: Öğrencilerden okula devam etmeleri, iyi bir performans göstermeleri ve okul aktivitelerine katılım konusunda sorumluluk sahibi olmaları beklenir. Değişim programı öncesi öğrencilerin not ortalamaları ortanın üzerinde olmalıdır.

Sağlık kriterleri: Öğrenciler hem fiziksel hem de ruhsal açıdan iyi durumda olmalıdırlar. Özel ihtiyaçları ya da sağlık durumları olan öğrenciler YFU Estonya tarafından incelendikten sonra kabul edilebilirler. Ayrıca öğrencilerin kene ısırığına karşı aşı yaptırmaları tavsiye edilir.

Kişisel nitelikler: Öğrenciler motive, sorumluluk sahibi, uyum sağlayabilen, iletişime açık, açık fikirli ve Eston dilini öğrenmeye istekli olmalıdırlar.

Mezun Öğrenciler: Mezun öğrenciler yalnızca durum bazında incelendikten sonra kabul edilebilirler. Öğrenciler aile kurallarını kabul etmeli ve okula devam etmelidirler. Mezun olsalar bile tüm öğrencilerin okula devam etmeleri beklenir.

Yerleştirilmesi zor öğrenciler: Aşağıdaki durumlardan bir ya da daha fazlasını sağlayan öğrencilerin aile ve okula yerleştirmesi diğer öğrencilerden daha zor olacak ve daha fazla zaman alacaktır.

 • Alerjisi olan öğrenciler (yiyecek, çevre, evcil hayvan vs.)
 • Diyetik kısıtlamaları olan öğrenciler (laktoz hassasiyeti (intoleransı) olanlar, veganlar vs.)
 • Sigara içen öğrenciler

Şartlı öğrenciler: Aşağıdaki durumlardan bir ya da daha fazlasını sağlayan öğrencilerin programa kabulü ancak YFU Estonya'nın onayı ile mümkün olacaktır.

 • Sigara içenler. Estonya kanunları 18 yaş altındakilere tütün ve tütün mamüllerinin satışını yasaklamıştır, bu nedenle 18 yaşın altında olup sigara içen öğrenciler programa kabul edilmemektedir.
 • Notları ortalamanın altında olan öğrenciler
 • Aşırı dindar öğrenciler
 • Epilepsi, diyabetik, çölyak, yatak ıslatma gibi sorunu olan öğrenciler
 • İleri derecede görme veya işitme kaybı olanlar
 • Öğrenme güçlüğü olanlar

Kabul edilmeyen öğrenciler: Aşağıdaki durumlardan bir ya da daha fazlasını sağlayan öğrencilerin programa kabulü mümkün olmamaktadır.

 • Depresyon
 • Bipolar bozukluk
 • Anksiyete ve panik
 • Yeme bozuklukları
 • Diğer mental/psikolojik bozukluklar

Aileler yalnız yaşayan bir ebeveyn veya çocuklu/çocuksuz genç/yaşlı bir çift olabilir. Evsahibi aileler kırsal ya da kentsel bir bölgede yaşıyor olabilirler.

Doğrudan Öğrenci Yerleştirmesi: Aile YFU Estonya standartlarını sağladığı sürece doğrudan yerleştirme kabul edilebilir.

Estonya eğitim sistemi 9 yılı mecburi, 3 yılı lise eğitimi olmak üzere 12 seneden oluşur. Değişim öğrencileri yaşlarına ve ilgi alanlarına bağlı olarak genellikle 10. veya 11. sınıfa devam ederler. Estonya eğitim sisteminde sadece ilgi duyulan derslere değil tüm derslere dikkat göstermek önemlidir. Bu nedenle Estonya'ya gelecek öğrenciler çok çalışmak ve okulu ve ödevlerini ciddiye almak zorunda olacaklarını göz önünde bulundurmalıdırlar. Eğitimin seviyesi (sanat ve müzik derslerinde bile) çok yüksektir ve öğrenciler çalışmak istiyorsa öğretmenleri onlara yardımcı olmaktan mutluluk duyacaklardır. Pekçok okulda üniforma giyilmez. Okullar saat 8'de başlar, 3'de biter. Haftalık ders saati genellikle 37 saattir.

Tatiller: Okullar 1 Eylül'de açılır ve Haziran başında kapanır. Güz tatili Ekim sonunda 1 hafta, Noel tatili Aralık ve Ocak'da 2 hafta ve bahar tatili Mart sonunda 1 haftadır.

Program ücretine dahil olan kalemler:

 • Vize desteği (gerekli davet mektupları ve destek yazılarının sağlanması, vize başvurusu konusunda bilgilendirme)
 • Sağlık, kaza ve sorumluluk sigortası
 • Özenle seçilmiş gönüllü YFU evsahibi aile yanına yerleştirme
 • Evsahibi aile yakınında bir devlet lisesine yerleştirme
 • Ankara, İstanbul veya İzmir'den Estonya'ya gidiş-dönüş seyahat masrafları (dönüşte Almanya üzerinden)
 • Seyahat işlemleri ve havaalanı desteği (Havaalanı karşılama ve yerel ulaşım desteği)
 • Estonya içinde evsahibi ailenin bulunduğu yere gidiş-dönüş yerel ulaşım masrafları
 • Ayrılış öncesi eğitim (4 gün konaklamalı - eğitim yerine geliş-gidiş yol masrafları dahil değildir)
 • Aile destek programı ve oryantasyon (opsiyonel)
 • Estonya'da konaklamalı 4 farklı oryantasyon programı (detayları "Program" başlığı altında verilmektedir)
 • YES-Young Europeans Seminar (Berlin Almanya'da 4 gün boyunca düzenlenen programa Avrupa içinde değişime katılmış Avrupalı öğrencilerin tamamı katılmaktadır-YES süresince yeme-içme, konaklama ve YES'e ulaşım masrafları program ücretine dahildir)
 • YES geliş ve gidiş yolculukları ile YES programı süresince grup sorumlularının refakati
 • Dönüş sonrası uyum oryantasyonu ve gönüllü eğitimi (Türkiye'de programı tamamladıktan sonra 3 gün konaklamalı - eğitim yerine geliş-gidiş yol masrafları dahil değildir)
 • Program süresince YFU Ulusal kuruluşu ve gönüllüleri tarafından sağlanan destek (en az ayda bir kez irtibat)
 • YFU idari giderleri
 • Öğrenci danışmanlık hizmetleri
 • Ek profesyonel danışmanlık hizmeti (gerekiyorsa)
 • YFU 24 saat acil yardım hattı
 • SANAT PROGRAMI: Sanat okuluna kayıt ücreti

Program ücretine dahil olmayan kalemler:

 • Seyahat planı değişikliklerinden doğan cezalar
 • Ekstra bagaj ücretleri (Havayolu şirketinin kuralları çerçevesinde)
 • Pasaport ücreti
 • Yurtdışı çıkış harcı
 • Vize başvuru ücreti ve oturma izni ile ilgili masraflar (oturma izni yaklaşık 65 Euro civarında olup, başvurusu Estonya'ya vardıktan sonra yapılacaktır)
 • Okula gidiş-dönüş ulaşım masrafları
 • Kişisel harcamalar-Cep Harçlığı (aylık 150-200 Euro önerilir)
 • YFU ya da okul tarafından düzenlenen zorunlu ya da opsiyonel aktiviteler
 • Okul kitapları (gerekiyorsa)
 • YFU tarafından düzenlenen-katılımın isteğe bağlı olduğu kültürel geziler (Finlandiya ve Letonya gezisi)
 • Gerekirse dil kursu
 • Türkiye'deki oryantasyonlara (Ayrılış öncesi ve Dönüş sonrası) ulaşım masrafları